Tenis Kuralları Hakkında Önemli Notlar

Ortaçağ Avrupa’sının Fransa’sında ortaya çıktığı düşünülen tenis bir disiplin haline İngilizler tarafından getirilmiştir. Bu açıdan İngiliz Kriket Kulübü’nün çalışmaları oldukça büyük bir önem taşımaktadır. İngilizlerin kuralları belirlemeleri ile bir disiplin haline getirdikleri tenisin bütün dünyaya mal edilen bir spor olması Uluslararası Tenis Federasyonu’nun çalışmalarına dayanmaktadır. Söz konusu oyunun tarihsel gelişimi boyunca bir takım değişim ve dönüşümden geçtiği görülmektedir. Mevcut kuralların yanı sıra zamanın içinde gelişen ihtiyaçlara uygun bir yapılanmada söz konusu olmuştur. Tenis kuralları söz konusu alanı bütün detaylarını temelden etkileyen bir olgu olması sebebiyle oldukça önem arz etmektedir. Yeni başlayan oyuncular açısından da hayatiyet taşıyan bir öneme sahiptir.

Tenis kuralları belirli bir çerçeve içerisinde incelenmesi mümkün kurallardır. Bu açıdan atışlar, setler, hatalar gibi farklı farklı şekillerde incelenmesi mümkündür. Tenis maçları set özelliğine bakıldığında en az 3 ve en fazla 5 set oynanabilmektedir. Maçın galibi gelebilme noktasında 5 setlik bir oyunda 3 setin alınmış olması gerekir. Bunun yanı sıra 3 setlik bir oyun için galibiyette 2 setin alınması gerekliliği ortaya çıkar. Bir setin alınması için 6 sayının alınmış olması gerekir. Diğer taraftan tenis oyuncusunun galip gelebilmesi için rakip taraflar arasında 2 fark bulunması gerekmektedir. Eğer oyuncular berabere bir durum yaşarlarsa Tie-Break denilen uzatma seti başlatılır. Burada sayılar birer birer devam eder.

Tenis kuralları dahilinde puanlama 15-30-40 şeklinde ilerlemektedir. Oyunun başlatma atışı servis atışıdır ve her set başında servis atışı için oyuncu değiştirilir. Servis atışı servis çizgisinin arkasında gerçekleştirilir. Burada topun fileye değmesi mevcut saha içerisinde topun sekmesi oyuncunun hata haklarıdır. Söz konusu hataların tekrarlanması durumunda çifte hataya düşülerek puan rakip tarafa verilmektedir. Servis atışında topun dışarıya düşmesi rakip oyuncunun puanı direkt olarak alması ile sonuçlanır. Mevcut tenis kuralları dahilinde atışların yapılma şekilleri de önem arz etmektedir. Bu anlamda forehand ve backhand atışlarının temel atışlar olduğu ve belirli bir fiziksel uyum gerektirdiği de bilinmektedir.

Bir cevap yazın