Ortodonti Tedavisi İçin Diş Kliniği Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Ortodonti Tedavisi İçin Diş Kliniği Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Ortodonti tedavisi için diş kliniği tercihi nasıl yapılmalıdır, diye baktığımızda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta tedaviyi alacak olan kişinin yaşıdır. 18 yaş altı bireyler pedodonti denilen çocuk diş hekimlerinden ortodontik tedavi alırlarken; yetişkin bireyler direkt olarak bir ortodontistten tedavi alacaktır.

Bu nedenle bir diş kliniği ortodontik tedavi amacı ile aradığınızda ilk yapmanız gereken tedavi olacak kişinin yaş grubunu bildirmektir. Bu sayede sekreter klinikteki ekipte belirtilen yaş grubundaki bireye uygun bir diş hekimi uzmanının olup olmadığına göre randevu planlaması yapacaktır ya da sizi farklı bir kliniğe yönlendirecektir.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Bazı bireylerde anatomik olarak doğuştan dişlerin konumu ve pozisyonu doğru biçimde değildir. Bazı bireylerde de çenenin pozisyonu kişinin yüz estetiği görünümünü olumsuz etkilemektedir. Bu her iki grupta yer alan bireyin de alması gereken tedavi ortodonti tedavisidir.

Dişlerdeki çapraşıklık problemi, üst üste konumlanmış olan dişler, pozisyonu bozuk olan dişler ve çene kemikleri ile kafa kemiklerinin uyumsuzluğu gibi konuları inceleyen ve bunları kişinin yaşına göre tedavi eden birime ortodonti denilmektedir.

Yapılan işleme de ortodonti tedavisi adı verilmektedir. Peki, bir birey ortodonti tedavisi için diş kliniği tercihi nasıl yapmalıdır?

Bunun için ilk olarak klinikleri kendi kriterlerinize göre araştırmalısınız. Hijyen kurallarına dikkat eden, ismini bu alanda duyurmuş olan ve kendi yaşınıza ya da çocuğunuzun yaşına uygun bir klinik tercihi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Kişiler bu tedaviler için ne kadar küçük yaşta olurlarsa tedavinin başarı şansı da o kadar yüksek olmaktadır. Bu nedenle çocuğunuz için zaman kaybetmeden ortodonti tedavisini geciktirmemeli ve randevunuzu almalısınız.

Çocukların tüm süt dişlerinin değişimi 10-12 yaş gibi tamamlanmaktadır. Dişlerdeki çapraşıklık problemi için bu yaşlarda yapılan tedavi idealdir. Diş hekiminiz muayene sonrasında bir yaş daha beklemenize gerek olup olmadığını zaten belirtecektir.

Eğer ki problem çenenin konumundaki bozukluk ile ilgili ise de kişiler daha erken yaşlarda tedaviye gereksinim duyabilirler. Tüm bu tedavilerin takibini doğru bir şekilde yapabilmek için diş hekimi muayenesinden geçmek gerekmektedir. Muayene sonrasında zaten ne kadar beklenilmesi gerektiğini diş hekimi kişinin kendisine ya da ebeveynlerine bildirecektir.

Bir cevap yazın