Orkide Bakımı Kolay Mı

Kendimizi şımartmak için bir orkide aldıysak, bakımının nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Üstelik orkideler hediye olarak çok fazla tercih edilirler. Bu nedenle henüz orkide sahibi olmasak bile, orkide bakımı hakkında bilgi edinip hediye olarak kapımıza geldiğinde bu bilgilerden faydalanabiliriz. O hediye, elbet sizin kapınıza gelecektir! Orkide bakımı kolay mı, sorusu sık duyduğumuz sorulardan biridir. Çünkü birçok kişi bakımı zor olduğu için orkide sahibi olmak istemiyor. Yazımızı okuyarak sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Orkide bakımı

Öncelikle belirtmek isteriz ki, eğer bir orkide sahibi değilseniz, çok kolay bir şekilde kapınıza kadar getirip sizde bu güzel çiçekleri evinizin en güzel köşesinde ağırlayabilirsiniz . Üsküdar çiçekçi örneğindeki gibi çiçek firmalarını aramak için bulunduğunuz bölgeyi internete sonunda çiçekçi olacak şekilde yazabilirsiniz.

Orkide bakımı oldukça kolaydır. Ancak önemli detaylara sahiptir. Bu detayları öğrenip tecrübe ettiğinizde, siz de büyük bir orkide koleksiyonuna sahip olabilirsiniz.

Orkide bakımında en önemli püf noktalardan biri, sulamadır. Sulama yaz aylarında haftada iki kez ve kış aylarında ise haftada bir kez yapılmalıdır. Tabakta su kalmaması için birkaç dakika sonra kontrol edilmelidir.

Orkide bakımında ikinci detay ise güneş ışığıdır. Eğer pencere kenarında orkide bakıyorsanız, yakıcı güneş almayan bir yer olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde yapraklar sararabilir. Yaprak sararmasının bir diğeri nedeni de orkideyi sularken yaprakları da sulamaktır.

Orkide bakımında diğer detaylar ise yılda bir toprak ve kap değiştirmektir. Çünkü orkide nemi seven bir bitkidir. Zamanla dipteki nem kökleri çürütebilir. Bunu önlemek için yılda bir kez toprak değişimi yapmak oldukça önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız, orkide zamanla çürüyebilir. Üst kısım çiçekli iken alt kısım çürüdüğü için bunu çok geç fark edebilirsiniz. Kap değişimi ise zamanla büyüyen orkidenin daha rahat bir şekilde büyümeye devam etmeleri içindir. Ayrıca kabın rengi şeffaf olmalıdır.

Orkide bakımı oldukça kolaydır. Bunu herkes yapabilir. Ancak orkide sahibi olup çiçeğinin solduğunu söyleyen binlerce kişi olduğunu belirtmeliyiz. Siz önceden bakımını araştırırsanız, uzun yıllar boyunca orkide sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın