Kedi Maması Gıdaları Hakkında

Kedi beslenmesinde dikkat edilen özelliklerden birisi de diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi türe özgü gıdaların seçiminin yapılmasıdır. Kedilerin doğru beslenmeleri ve sağlıklı olmaları için çok fazla besine ihtiyaçları vardır. Mamalarında olması gereken besinler ise bunlardır: su, protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller. Gıda geliştiricileri, en doğru besinin ortaya çıkması için kedilerin gelişimine yardımcı olacak malzemeleri harmanlamışlar. Bu malzemeler arasında et ve balık, sebze, tahıllar, vitaminler ve minerallerin içerisinde olduğu mamalar bulunmaktadır. Seçiminizi bu mamalardan yana yaparak kediler için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Yazımızda sizlere birçok sorunun yanıtını vereceğiz. En çok satılan kedi mamaları, kaliteli kedi mamaları, yavru kediler ne yer, yavru kedilere ne verilir, uygun fiyatlı kedi maması gibi bazı soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra ıslak kedi mama, kuru kedi maması, kedi maması besin değerleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Islak Ve Kuru Gıda Seçimi

Kedi Maması Gıdaları Hakkında

Islak mama seçimi, kuru mama seçimi gibi konular yeni müşteriler ve yeni kedi sahiplenenler tarafından bizlere sorulmaktadır. Kedi beslenme uzmanları, ıslak ve kuru kedi mamalarını uygun bir kombinasyon ile hazırlamanızı ve bu şekilde kedinize sunmanızı önermektedir. Bunun sebebi ıslak mamaların nem seviyesidir. Aynı zamanda da kuru mamaların faydalarıdır diyebiliriz. Kediler yeni yiyecekler denemeyi çok severler. Sürekli aynı ürünlerin verilmesi kedinizin bu ürünlerden bıkmalarına sebep olabilir. Kedinizin mamasını hem ıslak hem kuru mama ile birlikte kombine edilmesini de deneyin. Sadece çeşitlilik değil aynı zamanda içerik de faydalı olacaktır. Kediniz için kaliteli mama arıyorsanız çoğu insanların tercih ettiği petimce.com ile tanışabilirsiniz. Petimce.com kediniz ve diğer ev hayvanlarınız için en uygun ürünleri ve kaliteli ürünleri sunmaktadır. Özellikle kediniz için mama arıyorsanız vakit kaybetmeden petimce.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Kedinize mama yedirirken sağlığını hem koruyacak hem de daha da iyi bir konuma getirecek bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bazıları ise şu şekildedir:

Düşük proteinli mama seçimi yapmamalısınız. Düşük proteinli kedi maması almayın. Protein oranı en az %8,8 olmalıdır.Karbonhidrat tüketimine oldukça dikkat etmelisiniz. Kediniz için seçtiğiniz mama içerisinde buğday, mısır, soya, pirinç ve benzeri nişastalı besinlerin olabildiğince az olmasına dikkat edin.Alerji belirtilerine karşı dikkat etmelisiniz. Alerjisi olan kediler için mama seçilirken içeriğini dikkatlice inceleyin ve veterinerinize danışın.Yapay içerikli kedi maması sakın satın almayın.Kedinizin günlük mama ihtiyacını tükettiğini kesinlikle kontrol edin. Unutmayalım ki her kedi, sağlıklı bir beslenme diyeti ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için kuru mamanın yanı sıra ıslak mama da tüketmek zorundadır. Veterineriniz ile bu konu hakkında konuşarak kedinize uygun mama limitlerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde kedinizi besleyebilirsiniz.

Kedi Mamalarında Enerji Gereksinimleri

Ortalama 80 gr ile 140 gr arası olarak doğan yavru kediler ilk 4 hafta anne sütüne bağımlı yaşarlar. 4. haftada doğum ağırlığının 3 katına ulaşan kediler bu yaştan sonra yavaş yavaş anne sütü dışındaki gıdalara alıştırılabilir. Bu gıdalar arasında örneğin kıyma, ince doğranmış etli ve sulu gıdalar, ticari mamalar yer almaktadır. Unutmayın ki alıştırılmaya başlanmalı ancak sütten kesme birden bire yapılmamalıdır. Erişkin bir kedinin günlük enerji ihtiyacı 70-90 Kkal/kg ağırlık olarak bilinmektedir. Fakat yavru kediler 260 Kkal enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yavru kediler 6 aylıkken erişkin ağırlıklarına doğru yaklaşırlar. 1 yaşında erişkin kedi ağırlığa sahip olur. Aynı zamanda erişkin dönemdeki enerji gereksinmesine sahip olurlar. Yavru kedilere verilmesi gereken gıdalar. Sindirilmesi kolay ve kalitesi yüksek iştahla yiyebilecekleri gıdalar tüketmeleri için verilmelidir. Yavru kedilerin beslenmeleri ve vücut sağlıkları sürekli takip edilmelidir. Yanı sıra ise yağlanmalarına izin verilmemelidir.

Yavru Kedi Maması

Kediler en fazla beslenen evcil hayvanlar arasında en yaygın olan hayvanlardandır. Kedilerin bu kadar çok sevilmesindeki nedenler kendilerini temizleyebilmeleridir. Aynı zamanda uysal olmalarından kaynaklı bakımlarının kolay olması gibi bazı sebepleri söyleyebiliriz. Dışarıda vakit geçirmeden de yaşayabilmeleri özellikle hayvan severler için dikkat çekici özelliklerden arasındadır. Kedi sahiplenilmesinden sonra dikkat edilmesi ve alınması gereken bazı kedi ürünleri vardır. Bunlar kedi yemek kabı, kedi su kabı, kedi tuvaleti, kedi kumu, minder gibi malzemelerin yanı sıra elbette mama da vardır. Bu ürünlerin çoğunu petimce.com ‘dan kolaylıkla satın alabilirsiniz. Çoğu kedi ırkının kendi besin ihtiyaçlarına göre mama türü değişmektedir. Yaş grupları da bu farklı kategoriler arasındadır. Kediler maması olarak önerilenler çoğunlukla kuru mamalardır. Özelikle yavru kediler için kaliteli ve kuru mama tercih edilmesi yavru kediler için daha sağlıklı olacaktır.

Kedi Maması Gıdaları Hakkında

Yüksek oranda protein ve vitamin içeren kuru mamalar yavru kediler için oldukça önemlidir. Sebebi ise yavru kedilerin daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır. Bunun aksine yavru kedinin büyümesinde dengesizlikler yaşanabilir. Bunlar ile birlikte de kedinin hastalanma ihtimali de artacaktır. Yavru kedilerin anne sütü ile beslenme süreleri yaklaşık olarak 6 hafta ile 7 hafta arasındadır. Bu süre sonunda yavru kediler anne sütünden kesilirler. Bu sürenin sonundan itibaren yavru kedilere mama verilmeye başlanabilir. Kedileri günde ortalama 4 ile 5 öğün beslemek gerekir. Bu öğüs sayısı büyüme ve gelişmeleri açısından en uygunudur. Bir diğer önemli konu da mama yanında yavru kedilere su verilmesidir.

Yetişkin Kedi Maması Çeşitleri

Kedilerin yetişkinlik dönemleri diğer yaş dönemleri kadar oldukça önemlidir. Yetişkinlik döneminde daha önceden elde edilen kas ve bağışıklık sistemi kuvveti dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Yetişkin kedilerde özellikle yağsız kas yoğunluğunun korunması gerekmektedir. Bu da kedilerin ilerleyen yaşlarda daha rahat hareket edebilmelerime olanak sağlar. Yetişkin kedi maması ürünleri özenle hazırlanan formülleri sayesinde kedilerimizin günlük enerji ihtiyaçlarının çoğunu karşılıyor. Bunun yanı sıra yetişkinlik dönemlerine özel ihtiyaçlarına göre hazırlanan mamalar gelecek dönemlerde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için önlem almanıza yardımcı oluyor.

Yaşlı Kedi Mamaları

Kedilerin yaşları ilerledikçe bazı sindirim sorunları ile karşı karşıya gelebiliyorlar. Öncesinde severek tükettiği mamaları şuanda yeseler bile kusma, ishal ve karın ağrısı gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Eğer kediler mamadan dolayı sindirim sorunu yaşıyorsa bunun için özel üretilen olgun kedi mamaları tercih edilmelidir. Olgun kedi maması tercihi yaparken içeriğini incelemelisiniz. İçeriğinde tahıl, mısır ve soya içermeyen mamaların tercih edilmesi sağlıkları için daha doğru olacaktır. Olgun kedi mamalarının birçoğu, kedinize yeterli protein ve yağ sağlar. Fakat genellikle kalorisi daha düşük olan dengeli bir diyet sağlamak niyetiyle geliştirilmiştir. Yaşlı kedilerin rahatlıkla mamalarını yiyebilmeleri için kolay mama seçimi de oldukça önemlidir. Uygun ıslak ve kuru öğelerin karıştırılması kediniz için doğru gıda kombini olabilir. Bu şekilde en iyi kedi maması karışımı onlara sunabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Kısırlaştırma kısaca, kedilerin üremesini imkânsız hale getiren bir cerrahi işlemdir. Kısırlaştırılan kedilerde bazı hormonal değişiklikler yaşanmaktadır. Hormonal dengenin değişmesi ve iştahın artması sebebiyle obezite, böbrek ve karaciğer problemleri, saç dökülmesi ve zayıf idrar yolu sağlığı gibi birçok sağlık durumla karşılaşabilirler. Bu tür durumların önüne geçmek için kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmelerine dikkat etmelisiniz. Özel bir bakıma ihtiyacı olan kısır kedilerin beslenmesine ise ekstra özen göstermelisiniz. Birçok kedi maması markası kısır kediler için özel mama üretimi yapmakta ve bunu piyasaya sunmaktadır. Kısırlaştırılmış kediler için mamalar da petimce.com ‘da bulunmaktadır. Kısır kedi maması özel bir mama çeşididir. Diğerinden farklı olarak bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu sebep ile mamanın içeriğinde kedinin sağlığını bozacak ürünler olmadığından emin olunmalıdır.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının yağ oranı oldukça önemlidir. Diğer kedi mamalarına oranla bu mamaların yağ oranı daha az olmalıdır. Normal bir mama içerisinde %20 yağ bulunurken, kısırlaştırılmış kedi maması içerisinde %10 civarında yağ yeterlidir. Mama içinde bulunan protein miktarı da önemli konulardandır. Proteinler, kediler için her dönemde önemli temel moleküllerdir. Özellikle de kısırlık dönemlerinde hastalıklar ile mücadele edebilmeleri için buna dikkat etmelisiniz. Protein bakımından zengin mamalar ile beslenmelerinde fayda var.

Konserve Kedi Mamaları

Evcil hayvan besleyen bireyler, ıslak kedi mamasını kediler ve yavru kediler için en besleyici yemek olarak görür ve tercihlerini bu şekilde yaparlar. Kediler etobur hayvanlardır. Yani diyetlerinde de ete ihtiyaç duyarlar. Islak kedi maması, kedinize kuru gıdaların genellikle yapmadığı yüksek bir hayvansal protein olanağı elde etmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte, yüksek nem oranı, konserve gıdaların en büyük avantajıdır. Su, kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Yabani av ,% 75 kadar su içerdiğinden, kediler su ihtiyaçlarının çoğunu yiyeceklerden elde etmek için evrimleşmiştir. Islak kedi maması açıldıktan sonra buz dolabına koyulmalıdır. Birçok evcil hayvan sahiplenen kişiler, otlatma ve atıştırmalık için gün içerisinde ıslak gıda diyetini desteklemeyi seçiyor. Bu seçenek, kedinize dengeli bir diyet sağlamanın kolay ve harika bir yöntemi olabilir. Evcil hayvan sahipleri, en iyi ıslak kedi mamasına karar vermeden önce ilk olarak ıslak kedi maması seçeneklerini incelemeleri ve değerlendirmelidirler.

Bir cevap yazın