Havenese Köpeğinin Tarihçesi ve Genel Özellikleri

Bu sevimli beyaz köpeklerin antik Bichon ailesinden Bichon Frise, Malta gibi ırkların melezlenmesinden geldiği söylenmektedir. Küba aristokratlarını ve zengin yetiştiricilerini alt sınıflardan ayıran, zenginliğin göstergesi Havanese köpeği olmuştur.

Havanese ırkı, insan canlısı, nazik ve sevecen özelliğiyle bilinir. Her zaman ilgi odağı olan bu hayvan meraklı ve eğlencelidir. Sahiplerine olduğu gibi, çocuklara ve yabancılara da şefkatlidirler. Öğrenme hızları yüksektir. Kucağı çok sever ve her zaman kucağınızda olmaktan zevk alacaktır. Dışarıda yaptığınız yürüyüşlerde sizi gün boyu takip etmekten çekinmez fakat yalnız kaldığında endişe yaşayabilir. Bu özelliği  köpek sahiplenme isteği bulunan kişilerin dikkat edeceği önemli bir ayrıntıdır. Son derece dikkatli olan bu köpekler, diğer hayvanlarla da oynamayı sevecektir. Samimi, sevgi dolu olmasından dolayı, mükemmel bir aile köpeği olacaktır. Boyutları çok küçük olduğu için zarar görmesini engellemek amacıyla, çocukların köpeğe nasıl davranacaklarını öğretmek önemlidir. Zekâsı nedeniyle eğitilmeye çok yatkındır. Sahiplerini mutlu etmeyi çok sevdiklerinden kısa bir eğitimden sonra bile söylediğiniz komutları yerine getirdiğini göreceksiniz. Koku hassasiyeti çok kuvvetlidir. Yalnız yemek yemeyi sevmez. Onunla birlikte yemek yemelisiniz.

Havanese Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Ağırlığı 7-13 kg arasında değişen bu sevimli köpekler, küçük ve sağlam yapılarıyla dikkat çeker. Yüz ifadesi genellikle yumuşaktır. Yumuşak tüyleri uzun olmakla birlikte bol dalgalıdır. Gözleri büyük, koyu kahverengi renginde ve badem şeklindedir. Kulakları büyüktür ve geniştir. Daima düşük kalır. Orta derecede kıvrımı bulunan beli, kısa ve kaslıdır. Kuyrukları yukarıdadır. Ayakta dururken aşağı iner.  Tahmini 14-15 yıl arası yaşam süreleri vardır.

Havanese Köpeğinin Bakımı 

Bu köpeğin ipeksi tüyleri, düzenli fırçalama ve bakım gerektirir. Tartar ve bakteri birikimini önlemek amacıyla haftada en az iki kere dişlerinin fırçalanması gerekir. Diş eti hastalığını ve ağız kokusunu önlemek için her gün de fırçalama yapılabilir. Tırnakları ayda bir veya iki kez ihtiyacına göre kesilmelidir. Köpeğin yaşına, büyüklüğüne yapısına göre ne kadar mama yiyeceği değişebilir fakat, beslenme için günlük önerilen miktar 2 su bardağı yüksek kaliteli kuru mamadır. Köpek sahiplenme isteği olanlar için ideal bir süs köpeğidir.

Bir cevap yazın