Baharın gelişiyle ayaklarınız da canlansın

İlkbaharın gelmesi ve mevsim geçişinde olmamız sebebiyle vücudumuz daha çok bakıma ihtiyaç duyuyor. Özellikle kış boyunca soğuktan sürekli çatlayıp yıpranan, kalın çorap ve bot giymekten havasız kalan ayaklarımızı da bakım rutinimiz içine dahil etmemiz gerekiyor. Bahar aylarında ihtiyacımız olan ayak bakımı uygulamalarını MOS Kuaförleri güzellik uzmanları anlatıyor.

Kış mevsimi boyunca soğuk hava yüzünden cildimiz yıpranıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde cilt bakımlarına daha önem vermek gerekiyor. Kadınlar cilt bakımına önem verirken bazen ayaklarını ihmal edebiliyor. Bu dönemde kış boyunca yıpranan, sürekli bot giymekten nefessiz kalan ayaklara da en az cildimiz kadar özen göstermemiz gerekiyor. MOS Kuaförleri güzellik uzmanları kış için yapılabilecek ayak bakımlarını ve pedikür tavsiyelerini paylaşıyor.

Kuru ayaklar ve topuk çatlakları için parafin

Güzellik uzmanları, sürekli bot ve benzeri kapalı ayakkabı giymenin ayak tırnaklarının renk değiştirmesine, topuk çatlağı ve batık gibi sorunlara neden olduğunu belirtiyor. Ayrıca; “Bunun için tırnak rengini açan ve ayak sertliği yumuşatan özel ürünler kullanmak gerekiyor. Ayakta kan dolaşımını artırmak ve topuklardaki sertliğin giderilmesi için ponza taşı ve güzel bir ayak peelinginin uygulanması lazım. Daha kuru ayaklar için parafin yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Tırnakları dinlendirmek gerekiyor

Güzellik uzmanları; “Ayak tırnaklarınıza kış boyunca uzun bırakmak tırnak boşalmalarına neden olabilir. Onun için düz kesip törpülemeniz gerekir. Ayrıca ojelerin 2-3 günde bir temizlenip, hava alması için açık bırakılmalıdır. Ojelerin altına mutlaka base coat uygulanmalıdır. Yaza hazırlanırken düzenli manikür pedikür yapılmasını öneriyoruz. Tabii ki, unutmamalıyız ki her kadının ihtiyacı olan ayak bakımı birbirinden farklı. Öte yandan en önemli konu; uygulamaların kişiye özel ve hijyenik şartlarda yapılması” açıklamasında bulunuyor.

El ve ayak bakımı yaptırılacak yerin hijyen ve steril olma koşullarına mutlaka dikkat edilmesi gerektiği vurgulayan MOS Kuaförleri Genel Müdürü Doğan Çelik, yeterli hijyen koşullarının sağlanamamasının birçok hastalığa neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaynak: yazivar.com

Bir cevap yazın