Ağız kokusu neden oluşur

İnsanların kendi ağız kokularını bir başkası söylemeden zor anlayabileceğini çok az kişinin bunu farkedebildiğini söyleyen Estetik Diş Hekimi Nalan Abbasoğlu, ağız kokusunun neden oluştuğunu ve nasıl anlaşabileceği konusunda bilgilendirdi.

Ağız kokusu neden oluşur – İZLE:

Ağız kokusu nasıl anlaşılır

Est. Dnt. Abbasoğlu, “Ağız kokusunu anlayabilen insanlar oluyor, bunu ölçen cihazlar var veya rutin diş hekimi kontrollerinde ortaya çıkıyor. Öncelikle kişinin sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığını araştırmak gerekir. Ağız kuruluğuna veya ağız kokusuna sebep olan bir ilaç kullanımı var mı diyabet gibi onun dışında mide rahatsızlıkları, reflü ve kronik kulak burun rahatsızlıkların araştırılmalı tabi ama en önemli sebebi genellikle ağız içindeki enfeksiyonlar oluyor. Bunun içinde önce çürük dişler, eski diş tedavileri ve diş eti rahatsızlıkları incelenmeli.” şeklinde açıklama da bulundu.

ağız kokusu

Tedavi yöntemleri nelerdir

“Diş taşları var mı diş eti iltihapı var mı önce bunlara bakılmalı daha sonra varsa diş taşları temizlenip, diş eti iltihapları düzeltilmeli. Yirmi yaş dişi aynı zamanda kronik çürükler ve eski yapılmış restorasyonlar değerlendirildikten sonra çeşitli testler var. Mikroorganizma sayısını ve yapısını ölçen, tükürük testi; tükürük testleri aynı zamanda tükürük tamponlama kapasitesini ölçüyor. Uygulamalar ve testler yapıldıktan sonra kişiye belirli bir antimikrobik ajanla önce ağız florasını düzenliyoruz daha sonra ağız probiyotikleri var artık Türkiye’ye de geldi. Bunları uygulayarak ağzın doğal mikroorganizma düzenine geçmesini sağlamaya çalışıyoruz daha sonra da rutin kontrollerde takip ediyoruz.” diyen Est. Dyt. Abbasoğlu ağız kokusunun tedavisi hakkında bilgilendirdi.

ağız kokusubuhaberi.com

Bir cevap yazın