11. nesil Intel Core işlemci ailesi resmi olarak duyuruldu

Daha önce detayları sızdırılan, fiyat etiketleri gün yüzüne çıkan 11. nesil Intel Core işlemci ailesi resmi olarak duyuruldu. 11. Nesil Intel Core S serisi masaüstü işlemciler (kod adı, Rocket Lake-S), amiral gemisi Intel Core i9-11900K liderliğinde dünya çapında piyasaya sürüldü. Intel Thermal Velocity Boost teknolojisi sayesinde 5,30 GHz hızlarına ulaşan Intel Core i9-11900K ayrıca, 10-bit AV1 ve 12-bit HEVC kodeklerini hızlandırabilecek.

Yeni Cypress Cove mimarisinde tasarlanan 11. Nesil Intel Core S serisi işlemciler, donanım ve yazılım uyumuna ek olarak oyuncular için tasarlandı. Yeni mimari, en yüksek frekanslı çekirdekler için döngü başına %19’a kadar IPC iyileştirmesi getiriyor. Ayrıca zengin medya ve akıllı grafik yetenekleri için Intel Xe grafik mimarisine sahip Intel UHD grafik yongasıyla birlikte geliyor.

11. nesil Intel Core işlemci ailesi resmi olarak duyuruldu

11. nesil Intel Core işlemci ailesi resmi olarak duyuruldu

Yeni nesil işlemcilerden amiral gemisi olan sekiz çekirdekli Core i9-11900K, 539$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Thermal Velocity Boost (TVB) teknolojisi sayesinde 5,3 GHz çekirdek saat hızına kadar çıkacak işlemci, 16 iş parçacığı, 16 MB Intel Smart Cache ve DDR4 3200 MHz bellek desteği sayesinde oyun ve çoklu görevlerde yüksek performans vadediyor. Dahili GPU’suz versiyonu ise, 513$ fiyatıyla satılacak. Thermal Velocity Boost desteği olmayan sekiz çekirdekli Core i7-11700K işlemcisi de, selefine nazaran 25 dolarlık bir artışla 399 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Yine dahili GPU’suz versiyonu, 374$ fiyatıyla satılacak.

Yeni nesildeki iyileştirmeler şu şekilde:

% 19’a kadar IPC performans artışıIntel Xe grafik mimarisine sahip Intel UHD grafiklerle %50’ye kadar daha yüksek performansYapay zeka (AI) işlemlerini hızlandırmak için Intel Deep Learning Boost ve Vector Neural Network desteğiOrta seviye anakartlar için bellek hız aşırtma araçları

200’den fazla oyun geliştiricisiyle işbirliği yapan Intel, 11. nesil Intel Core S-serisi işlemciler için uygulama ve oyunlara optimizasyon desteği getirecek.

Kaynak: hermakale.com

Bir cevap yazın